خواص انجیر

خواص انجیر

انجیر سرشار از مواد مغذی 

 از خواص انجیر می توان به وجود مواد مغذی کلیدی،Zn ،k ،Fe ،Ca و فیبر اشاره کرد. ارزش غذایی انواع تازه، خشک و نیمه خشک انجیر با یکدیگر تفاوت دارند. انجیر خشک و نیمه‌ خشک از منابع خیلی خوب آهن و پتاسیم هستند. 

فواید کلیدی:
مفید برای رفع یبوست و ایجاد حرکات منظم روده 
کمک به  کاهش کم خونی 
موثر در پیشگیری از پوکی استخوان 

خاصیت ملینی 

خاصیت ملینی انجیر مربوط به وجود ماده‌ ای به نام موسین است. این ماده خاصیت نرم‌ کنندگی و پاک‌ سازی روده را دارد و از ایجاد شقاق (هموروئید) جلوگیری می‌ کند. خاصیت ملینی شربت انجیر قوی‌ تر از انجیر تازه و خشک است. 

جه مقدار مصرف کنیم؟

۲ عدد انجیر تازه حدود ۱۱۰ گرم وزن دارد که این مقدار منبع مفیدی از الیاف گیاهی است. به طوری که ۱۱ درصد از نیاز روزانه فرد را تامین می‌ کند. انجـیر خشک و نیمه‌ خشک منبع غنی کلسیم هستند، انجیر خشک می‌ تواند ۲۱ % از کلسیم مورد نیاز روزانه توصیه شده زنان را تامین کند. 

ویژگی‌ های شفابخشی:

مصارف سنتی: در طب سنتی چینی از خواص انجیر برای برطرف کردن مسمومیت و درمان سوختگی استفاده می‌ شود. انجیر یکی از بهترین میوه‌ های قلیایی است و از این رو به حفظ تعادل اسیدی بدن که به دنبال مصرف گوشت و غذاهای فرآیند شده افزایش می‌ یابد، کمک می‌ کند. اطبای چینی خوردن سوپ انجیر را برای درمان آسم و گلودرد توصیه می‌ کنند. در ضمن، مالیدن انجیر تازه به لثه‌ ها باعث بهبود دندان درد می‌ شود. از شیره انجیر برای درمان زگیل استفاده می‌ شود. گیاه شناسان غربی از جوشانده انجیر برای درمان سرما خوردگی و خروج خلط از مجرای تنفسی استفاده می‌ کنند. مصرف شربت انجیر برای درمان کندی حرکات روده و پیشگیری از یبوست توصیه می‌ شود. 

فواید خاص:

خواص انجیر در درمان یبوست:

علی رغم اینکه تحقیقات اندکی بر روی خواص انجیر در درمان یبوست صورت گرفته است، بسیاری از پزشکان معتقدند که انجیر حرکات موجی (پریستالتیک) روده بزرگ را افزایش می‌ دهد و معمولاً از آن برای درمان یبوست به ویژه در مورد کودکان که به ملین‌ های خفیف نیاز دارند، استفاده می‌ کنند. 

برای بهبود و درمان یبوست چه کنیم؟

خواص انجیر در کم خونی:

انجیر خشک و نیمه خشک هر دو دارای مقداری آهن هستند. از آنجا که دریافت کافی آهن برای تولید هموگلوبین خون ضروری است و عملاً زنان فاقد ذخیره آهن هستند، بنابراین، مصرف آن در زمان قاعدگی و بارداری که نیاز آهن در این افراد افزایش می‌ یابد، توصیه می‌ گردد. آهن موجود در انجیر از نوع آهن غیر هم است که به جذب آهن هم کمک می‌ کند. استفاده از منابع ویتامین C همراه با انجیر به منظور افزایش جذب آهن موجود در انجیر، توصیه می‌ شود. انجیر خشک و نیمه خشک میان وعده‌ های مناسبی برای دختران نوجوان، مخصوصاً گیاهخواران در جهت افزودن آهن دریافتی است. 

خواص انجیر در پوکی استخوان:

همان طور که گفته شد انجیر خشک و نیمه خشک از منابع عالی کلسیم محسوب می‌ شوند. انجیر برای دختران نوجوان گیاهخوار که از خوردن محصولات لبنی اجتناب می‌ کنند، بسیار مفید است. چنانچه دریافت کلسیم در دوران نوجوانی کافی نباشد، توده استخوانی مطلوبی تشکیل نمی‌ شود و فرد نسبت به شکستگی استخوان در سال‌ های بعدی زندگی و ابتلا به پوکی استخوان آسیب‌ پذیر می‌ شود.

توجه!

انجیر تازه دارای شیره‌‌ ای‌ است که باعث ایجاد خارش دهان و پوست در برخی افراد حساس می‌ شود. این افراد باید از خوردن انجیر خام پرهیز کنند. 


خواص انگور


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *