خواص انگور

خواص انگور

مصرف انگور و خواص مهم آن

وجود مواد مغذی کلیدی (فلاونوئید، فیبر، آنتوسیانیدین، اسید الاژیک K) از جمله خواص انگور است. از انگور به طور سنتی برای درمان آتریت، روماتیسم و خواص دیورتیک (مدر) آن استفاده می‌ شود. همچنین گفته می‌ شود انگور باعث پاک سازی، قوی شدن و جوان شدن بدن می‌ گردد. انگورها سرشار از انواع فیتونورینت‌ ها، منبع غنی پتاسیم و مقدار قابل توجهی قند هستند. رنگ قرمز و بنفش انگور مربوط به آنتی اکسیدان آنتوسیانیدین است.

فواید کلیدی انگور:

  • کمک به مبارزه با مواد سرطان‌ زا 
  • کمک به بهبود علائم آرتریت
  • موثر در درمان اختلالات دستگاه ادراری 
  • کاهش فشار خون بالا 

ماده غذایی پر انرژی

شیرینی انگور به علت غلظت بالای قند موجود در آن است. حدود ۲۵%–۱۵% درصد از کالری انگور مربوط به گلوکز و فروکتوز است. انگـور نمایه گلسیمی پایینی دارد و در نتیجه قند خون را به تدریج افزایش می‌ دهد. 

چه مقدار مصرف کنیم؟ 

یک خوشه کوچک انگور تامین کننده بسیاری از ویتامین‌ ها و مواد معدنی و منبع غنی فیتونوترینت‌ های آنتی‌ اکسیدانی چون اسید الاژیک است. مصرف منظم انگـور چندین بار در هفته، می‌ تواند در کاهش خطر ابتلا به سرطان‌ های ناشی از آلودگی هوا موثر باشد.

خواص زغال اخته

ویژگی‌ های شفابخشی:

مصارف سنتی: براساس نظریات طب چینی، انگور حاوی نمک‌ هایی است که به تصفیه خون و تمیز کردن غدد و ارگان های داخلی بدن کمک می‌ کند. پزشکان چینی مصرف ۱۰ روز انگور را برای تصفیه بدن از مواد زائد توصیه می‌ کنند و معتقدند خواص انگور باعث افزایش انرژی کی «qi» و استحکام استخوان‌ ها و تقویت سینوس‌ ها می‌ شود. در مغرب زمین از خواص انگور برای درمان روماتیسم، آرتریت و موارد تجمع آب در بدن استفاده می‌ کنند. مصرف روزانه ۲۰۰ گرم انگور در موارد مشکلات مزمن ادراری و ۴۰۰ گرم در موارد مشکلات حاد ادراری توصیه می‌ شود. همچنین، گفته می‌ شود آب انگور اثرات مثبتی بر اختلالات کبدی مانند هپاتیت و یرقان دارد. 

درمان عفونت ادراری با تغذیه مناسب

فواید خاص:

خواص انگور در سرطان:

انگور دارای فیتونوترینتی به نام اسید الاژیک است که تحت شرایط آزمایشگاهی، می‌ تواند برخی موارد سرطان‌ زا را قبل از ایجاد جهش سلولی (موتاسیون) خنثی کند. به نظر می‌ آید اسید الاژیک، می‌ تواند مواد سرطان‌ زای ناشی از آلودگی هوا، گوشت کبابی شده و دود تنباکو را خنثی کند. 

خواص انگور در آرتریت روماتوئید:

از آنجایی که انگور غنی از آنتی‌ اکسیدان‌ های گوناگون است، احتمالاً می‌ تواند در درمان آرتریت روماتوئید موثر باشد. این آنتی‌ اکسیدان‌ ها، می‌ توانند عمل آنزیم‌ های تخریب کننده غضروف و استخوان را متوقف کنند.

خواص انگور در فشار خون بالا:

انگور غنی از پتاسیم است و از این رو در کاهش فشار خون بالا موثر است. مصرف ۵/۲ تا ۹/۳ گرم انگور در روز به کاهش فشار خون در مردان کمک می‌ کند. تخمین زده می‌ شود که مصرف روزانه ۱/۳-۳/۲ گرم پتاسیم تا ۲۵% در کاهش مرگ و میرهای ناشی از فشار خون بالا موثر است.

خواص انگور در اختلال حواس‌:

کمبود پتاسیم یکی از عوامل اختلال حواس و افسردگی است. از آنجا که سالمندان میوه و سبزی کمتری مصرف می‌ کنند، بیشتر در معرض خطر کمبود پتاسیم و عوارض ناشی از آن  قرار می‌ گیرند. از این رو، مصرف انگور راه حل ساده‌ ای برای افزایش دریافت پتاسیم است.


تغذیه در اضطراب و افسردگی


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 + 15 =

Call Now Buttonتماس با ما