خواص مغزدانه ها

خواص مغزدانه ها

خواص مغزدانه ها در انواع مختلف آن چیست؟

از خواص مغزدانه ها می توان وجود مواد مغذی کلیدی پروتئین، لیگنان، آهن، کلسیم و ویتامین E را نام برد. مغز دانه‌ ها دامنه وسیعی از مواد مغذی از جمله روی، پتاسیم و بسیاری از مواد معدنی کمیاب را در رژیم غذایی تامین می‌ کنند.

بادام: سرشار از ویتامین‌ A است و یکی از غنی‌ ترین منابع گیاهی کلسیم است.

بلوط: درصد چربی بلوط پایین است و ۸۶% از کالری آن مربوط به کربوهیدرات موجود در آن است. بنابراین بلوط یک میان وعده بسیار عالی کم چرب است.

نارگیل: بر خلاف سایر مغز دانه‌ ها، بیشتر چربی نارگیل از نوع چربی اشباع است. شیره نارگیل حاوی ویتامین C است.

پسته: حاوی مقادیر خوبی آهن و کلسیم است. بنابراین ماده غذایی بسیار مناسبی در رژیم گیاهخواری است.

مغز دانه برزیلی: از غنی‌ ترین منابع سلنیوم است. برخی از انواع این مغز دانه دارای ۵۳۰۰ میکروگرم سلنیوم در هر ۱۰۰ گرم هستند.

گردو: ۱۵ نوع گردوی متفاوت در دنیا وجود دارد. گردو غنی از اسید لینولئیک است و از این رو، تصور می‌ شود که برای کاهش کلسترول خون مفید است.

بادام هندی: این مغزدانه منبع غنی فسفر، پتاسیم و عنصر روی است که ارزش تغذیه ای زیادی به رژیم غذایی می دهد.

فندق: ‌ترکیب روغن موجود در فندق شبیه روغن زیتون است. این مغز دانه غنی از ویتامین E است که آن را در برابر تند شدن محافظت می‌ کند.

بادام زمینی: جزء خانواده حبوبات است. اولئیک اسید و لینولئیک اسید، بیشترین درصد چربی آن را تشکیل می‌ دهند. ضمنا بادام زمینی دارای مقادیر خوبی ویتامین E است.

گردوی آمریکایی: منبع بسیار غنی عنصر روی از جمله خواص این مغزدانه است، بنابراین منبع غذایی ایده‌ آلی برای افرادی است که به تقویت سیستم ایمنی نیاز دارند.

خواص غلات

فواید کلیدی مغزدانه ها

  • کمک به تقویت عملکرد سیستم ایمنی 
  • کمک به کاهش سطح کلسترول خون 
  • موثر در کاهش خطر ابتلا به بیماری‌ های قلبی عروقی و بیماری‌ های مرتبط با سن 
  • کمک به پیشگیری از پوکی استخوان (استئوپروز) 

چه مقدار مصرف کنیم؟

۶ مغز دانه  برزیلی ۴ برابر نیاز روزانه سلنیوم مردان را تامین می‌ کند.

۵۰ گرم بادام هندی ۲۰ درصد از نیاز روزانه آهن زنان را تامین می‌ کند.۲۰ عدد بادام هندی تازه ۱۳ درصد از نیاز روزانه روی مردان را تامین می‌ کند.

۵۰ گرم بادام حدود ۱۵ درصد از کلسیم مورد نیاز دختران نوجوان را تامین می‌ کند.

۲۸ گرم بادام نیمی از نیاز روزانه ویتامین A بالغین را تامین می‌ کند. 

 ویژگی‌ های شفابخشی  

مصارف سنتی:

در طب سنتی از خواص مغزدانه ها برای درمانی بسیاری از بیماری ها استفاده می شود. در طب چینی از پودر بادام نوشیدنی تهیه می‌ شود که از آن برای تسکین سرفه و حمله آسم استفاده می‌ کنند. در طب هندی آیوردیک، معتقدند که بادام باعث ساخته شدن توانایی‌ های ذهنی، هوشی و جنسی انسان می‌ شود. از بادام زمینی برای درمان احتقان ریه استفاده می‌ شود. تصور می‌ شود که بادام زمینی خام و بدون نمک به توقف خونریزی کمک می‌ کند. از پوسته خارجی بادام زمینی یک نوع نوشیدنی تهیه می‌ کنند و آن را به افراد مبتلا به فشار خون بالا می‌ دهند. در طب چینی از گردو برای بر طرف کردن التهاب و همچنین نرم شدن سرفه و خس خس سینه استفاده می‌ نمایند. پزشکان چینی، معتقدند که گردو باعث تقویت فعالیت اسپرم می‌ شود و همچنین سلول‌ های مغزی را تغذیه می‌ کند. از نارگیل برای بهبود وضعیت تغذیه کودکان و آرام کردن نفخ شکم استفاده می‌ شود.

فواید خاص:

خواص مغزدانه ها در نقص سیستم ایمنی:

گردوی آمریکایی، بادام زمینی، مغز دانه برزیلی و بادام هندی از منابع عالی عنصر روی هستند. تصور می‌شود که کمبود روی باعث اختلال در پاسخ‌ های سیستم ایمنی، خصوصاً سیستم لنفاوی می‌ گردد.

خواص مغزدانه ها در سطح بالای کلسترول خون:

مشاهده شده است که مصرف منظم بادام خام باعث کاهش سطح کلسترول تام می‌ شود. نتایج حاصل از یک مطالعه نشان داده‌ اند که مصرف بادام زمینی به مدت ۳ هفته، سطح کلسترول LDL را به میزان ۱۰ درصد کاهش می‌ دهد.

خواص مغزدانه ها در بیماری قلبی:

بادام زمینی، گردو، فندوق و بادام هندی تامین کننده فولات هستند و در نتیجه می‌ توانند به کاهش بروز بیماری‌ های قلبی کمک کنند.

خواص مغزدانه ها در ناباروری مردان:

مشاهده شده است که دریافت ناکافی سلنیوم، یکی از عوامل موثر در ناباروری مردان است. آزمایش های متعدد نشان داده‌ اند که سطح پایین سلنیوم، می‌ تواند باعث کاهش تعداد اسپرم گردد. در حالی که به دنبال افزایش سطح سلنیوم خون، تعداد و تحرک اسپرم‌ ها افزایش می‌ یابد. مغز دانه برزیلی از منابع بسیار غنی سلنیوم است و مصرف فقط ۳ تا ۴ عدد از آن در روز، نقش موثری در افزایش سطح سلنیوم خواهد داشت.

بدترین غذاها در ناباروری مردان

‌خواص مغزدانه ها در تراکم پایین استخوان:

بادام، فندق، مغز برزیلی و پسته از منابع بسیار مفید کلسیم، خصوصاً برای افرادی هستند که از شیر و لبنیات به میزان کافی استفاده نمی‌ کنند. دریافت مقادیر ناکافی کلسیم در دوران نوجوانی باعث کاهش ‌تراکم استخوان و بروز پوکی استخوان (استئوپرز) در دوران‌ های بعدی زندگی می‌ شود.


تغذیه و تولید مثل


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 − یک =

Call Now Buttonتماس با ما