خواص گوجه فرنگی

خواص گوجه فرنگی

خواص گوجه فرنگی چیست؟

وجود مواد مغذی کلیدی، ویتامین C و E، لیکوپن و بتاکاروتن از جمله خواص گوجه فرنگی است. گوجه فرنگی یکی از سبزیجاتی است که در تمام دنیا به صورت خام، پخته، خشک شده و کنسرو شده و همچنین در محصولات متنوعی از جمله آب گوجه فرنگی، سوپ‌ ها و سس‌ ها مصرف بسیار بالایی دارد. گوجه فرنگی حاوی پتاسیم، ویتامین C و فیبر است و غنی‌ ترین منبع رنگدانه آنتی‌ اکسیدان لیکوپن محسوب می‌ شود. طعم خوشمزه و مطلوب گوجه فرنگی مربوط به اثر متقابل قندها، اسید مالیک، اسید سیتریک و برخی مواد دیگر است. امروزه دانشمندان موفق به تولید گوجه‌ فرنگی‌ هایی با ماندگاری و میزان لیکوپن بیشتر شده‌ اند.

فواید اصلی

  • مرتبط با کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات و سایر انواع سرطان‌ ها 
  • کمک به کاهش ابتلا به بیماری‌ های قلبی
  • مرتبط با بهبود عملکرد ذهنی و توانایی فیزیکی سالمندان 

چه مقدار مصرف کنیم؟

یک گوجه فرنگی حدودا ۸۵ گرم وزن دارد و ۳۶% ویتامین C مورد نیاز روزانه بالغین را تامین می‌ کند. مقدار ویتامین C در گوجه فرنگی کنسرو شده کمتر از گوجه فرنگی تازه می‌ باشد. با توجه به اینکه گوجه فرنگی منبع غنی لیکوپن است، مصرف منظم آن می‌ تواند باعث کاهش بیماری‌ های قلبی عروقی شود.

ویژگی‌ های شفابخشی                                                         

مصارف سنتی:

در طب شرقی از گوجه فرنگی برای پاکسازی کبد استفاده می‌ کنند و گفته می‌ شود که گوجه فرنگی خاصیت خنک کنندگی دارد. تصور می‌ شود که این خواص گوجه فرنگی به همراه طعم‌ ترش و شیرین گوجه فرنگی، باعث می‌ شود که سطح یین “yin” در بدن افزایش یابد و این امر باعث برطرف شدن خشکی بدن و تشنگی می‌ شود. همچنین تصور می‌ شود که افزایش مصرف گوجه فرنگی برای معده و عمل هضم مفید است. همچنین گفته می‌ شود گوجه فرنگی خون را قلیایی می‌ کند و به درمان روماتیسم و نقرس کمک می‌ کند.

فواید سبزیجات خانواده کلم

فواید خاص:

خواص گوجه فرنگی در سرطان پروستات:

در آمریکا تحقیقات بسیاری برای یافتن ارتباط بین سرطان پروستات و مصرف انواع میوه و سبزیجات انجام شده است. از بین ۴۶ نوع میوه و سبزیجات که مورد مطالعه قرار گرفته‌ اند، گوجه فرنگی‌ ها و مشتقات آن ها نظیر سس‌ های گوجه فرنگی، ارتباط قابل توجهی با کاهش سرطان پروستات داشته‌ اند. بروز سرطان پروستات در مردانی که در هفته ۱۰ واحد گوجه فرنگی مصرف می‌ کنند، کمتر از مردانی است که در هفته فقط یک و نیم واحد از این سبزیجات را دریافت می‌ نمایند. به نظر می‌ آید این خاصیت مربوط به لیکوپن است. در واقع لیکوپن از موثر‌ترین کاروتنوئیدها در دفع رادیکال‌ های آزاد از بدن است.

خواص گوجه فرنگی در سایر سرطان‌ ها

تحقیقات انجام شده در ایتالیا، نشان داده‌اند که مصرف هفت واحد گوجه فرنگی یا بیشتر، میزان خطر سرطان‌ های دهان، معده، کولون و رکتوم را تا۶۰% کاهش می‌ دهد. گوجه فرنگی، همچنین حاوی موادی به نام اسید P کوماریک و اسید کلروژنیک است که مانع از تشکیل مواد سرطان‌ زا به نام نیتروز آمین‌ ها می‌ شوند.

خواص گوجه فرنگی در بیماری های قلبی:

تحقیقات انجام شده در اروپا، نشان می‌ دهد حملات قلبی در مردانی که بالاترین ذخیره لیکوپن را در ذخایر چربی بدن دارند، یک دوم مردانی است سطح لیکوپن پایینی دارند. لیکوپن موجود در گوجه فرنگی با غیر فعال کردن رادیکال‌ های آزادی که منجر به تخریب کلسترول LDL می‌ شوند، انسان را در برابر بیماری‌ های قلبی محافظت می‌ کنند. 

خواص گوجه فرنگی برای سالمندان:

دانشمندان معتقدند که مصرف گوجه فرنگی و در نتیجه دریافت آنتی‌ اکسیدان لیکوپن، علاوه بر پیشگیری از ابتلا به سرطان و بیماری‌ های قلبی، دارای خواص دیگری نیز برای انسان است. از مطالعه بر روی ۸۸ زن بالای ۷۵ سال، مشخص شده است بین سطح لیکوپن موجود در بدن سالمندان با توانایی شان در انجام امور فردی ارتباط معنا داری وجود دارد. بدین‌ ترتیب که کارایی سالمندانی که سطح لیکوپن پایین‌ تری داشتند در مقایسه با گروهی که سطح لیکوپن بالا‌تری داشتند به مراتب ضعیف‌ تر بود. محققان این یافته‌ های شگفت‌ انگیز را به توانایی آنتی‌ اکسیدان لیکوپن در پیشگیری از تخریب مفاصل، عضلات و حتی سلول‌ های مغزی توسط رادیکال‌ های آزاد نسبت می‌ دهند.


خواص لبو


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 4 =

Call Now Buttonتماس با ما