ویژه بزرگسالان
رژیم درمانی برای کاهش و یا افزایش وزن در بزرگسالان باید بر اساس اساس شرح حال کامل پزشکی فردی و خانوادگی، سن، جنس، نوسانات وزن در گذشته، وضعیت چاقی یا لاغری در کودکی و سنین بلوغ، شرایط زندگی، کار و شرایط روحی شخصی سازی شود تا بتوانند اثرات بلند مدت را داشته باشد.
در کلینیک دکتر گیاهی محاسبه کالری بخش اصلی تنظیم یک رژیم غذایی نیست بلکه کلیه عوامل فوق نقش تعیین کننده ای در تنظیم رژیم دارند. برای دو فرد با میزان اضافه وزن یکسان الزاما رژیم یکسان پاسخگو و مناسب نمی باشد.
رژیم درمانی توسط دکتر گیاهی بر اصلاح عوامل زمینه ای منجر شونده به چاقی و لاغری و رسیدن به وضعیت سوخت وساز و سلامتی بیشتر متمرکز است تا تغیر وزنهای ناگهانی. در این کلینیک به شما کمک می شود تا وضعیت فیزیولوژیک خود را بشناسید و بعد از چند ماه خود بتوانید تغذیه خود را به درستی مدیریت کنید. در اینصورت است که دچار کاهش و یا افزایش وزنهای متناوب نخواهید شد.
استفاده از داروهای به اصطلاح کاهنده وزن در این کلینیک فقط در موارد خاص و برای افرادی ممکن است تجویز ‌شود كه نمایه توده بدنی آنها بالاتر از ۳۰ است، یعنی افراد باید در مرحله چاقی درجه ۲ قرار داشته باشند و به بیماری خاصی هم مبتلا نباشند. مصرف این داروها باید تحت کنترل و برای مدت زمان محدودی باشد. در واقع براخلاف باور بسیاری از مردم و تبلیغات گسترده تا كنون هیچ داروی لاغری در جهان تهیه نشده است كه بدون رژیم غذایی مناسب و ورزش اثرگذار باشد.
افزایش ضربان قلب و فشارخون، تعریق زیاد، یبوست، كم خوابی، تشنگی مفرط، گیجی، سردرد، اضطراب و خشكی دهان از مهم ترین عوارض مصرف داروهای لاغری به شمار می روند. همچنین برخی از داروها برای پیشگیری از جذب و ذخیره چربی در بدن مورد استفاده قرار می گیرد به همین سبب اگر مصرف آنها به شكل اصولی صورت نگیرد، منجر به جذب نشدن مواد لازم بدن مثل ویتامین ها و املاح و مواد مغذی می شود.


آیا نسبت وزن فعلی شما به قدتان در محدوده طبیعی است؟
وزن فعلی خود را صبح ناشتا بعد از تخلیه مثانه و روده، با یک ترازوی دقیق خانگی تعیین و به مجذور قد خود به متر تقسیم نمایید. عددی که از محاسبه فوق به دست می آید را اینگونه تفسیر کنید:
• 9/24- 19 وزن طبیعی و مطلوب
• 9/29- 25 دارای اضافه وزن
• 9/34- 30 چاقی درجه 2
• 40- 30 چاقی درجه 3
• بالاتر از 40 چاقی های خطرناک و خیلی جدی

به اندازه دور شکم هم توجه کنید:
خطر ابتلای احتمالی به بیماری های مختلف مثل دیابت، پرفشاری خون، قلبی- عروقی، افزایش چربی خون و ... برای خانم ها از 88 سانتیمتر و در آقایان از 102 سانتیمتر شروع و بارسیدن به 96 سانتیمتر در خانم ها و 112 سانتیمتر در آقایان به شدت افزایش می یابد. به خصوص اگر افزایش وزن و دور شکم شما با عوامل خطرساز زیر همراه باشد، خطر قابل توجه و جدی است.
• مقدار قند خون ناشتا: مساوی یا بالاتر از 100 میلی گرم در دسی لیتر
• تری گلیسیرید: بیشتر از 150 میلی گرم
• کلسترول خوب (HDL) : زیر 45 میلی گرم
• کلسترول تام : بالاتر از 200 میلی گرم
• نسبت کلسترول تام به HDL : بیشتر از 4 به 1
• پرفشاری خون : بالاتر از 14 روی 9
• وجود یا بروز سکته قلبی و مغزی، پرفشاری خون، دیابت، افزایش چربی خون : در پدر، مادر، خواهر، برادر، عمو، عمه، دایی، خاله

ویژه کودکان تا سن 18 سالگی
تشخیص به موقع اضافه وزن درکودکان از اهمیت ویژه ای برخوردار است، زیرا تا زمانی که پتانسیل رشد وجود دارد درمان موفقیت آمیزتر خواهد بود. تمرکز برای برنامه ریزی صحیح جهت اصلاح اضافه وزن و کنترل آن بایست خانواده محور، بر اساس الگوهای سالم تغذیه ای و فعالیت جسمی باشد
در سال دوم وزن کودک به میزان 3.5 تا 4.5 کیلوگرم افرایش می یابد و کودک در 2 سالگی معادل وزن تولد افزایش وزن خواهد داشت. افزایش وزن نرمال در کودکان بعد از سال نخست زندگی تا سن 9 تا 10 سالگی باید 2 تا 3 کیلوگرم در سال می باشد،
صدک بالای 95 برای BMI به معنای اضافه وزن و صدک بین 95- 85 در معرض خطر اضافه وزن و چاقی هست.
کودکان در موارد تشخیص اضافه وزن نباید تحت رژیم کاهش وزن قرار گیرند بلکه هدف تنظیم وزن در کودکان دارای اضافه وزن، حفظ وزن و یا کاهش سرعت افزایش وزن می باشد تا با افزایش قد به تدریج در وزن متناسب خود قرار گیرند و اگر وزن مناسب بزرگسالی را داشته باشند بایستی تلاش کرد تا سنین مورد نظر وزن کنونی خود را حفظ کنند. اما در مواردی که کودکان با BMI بالای صدک 95یا بین 85 تا 95 دارای ریسک فاکتورهای دیگر باشد، کاهش وزن به میزان 4.5 تا 5.5 کیلوگرمدر سال مجاز و قابل توصیه است . بنابراین رژیم کاهش وزن، باید برای کودکان چاق در نظر گرفته شود. ولی از آنجایی که کودک در سن رشد است، این کاهش وزن باید به آرامی صورت گیرد تا لطمه ای به رشد او وارد نیاید.
در مورد نوجوانان نیز انرژی برای 4 گروه بی تحرک، کم فعالیت، فعال و بسیار فعال بر حسب قد، وزن، سن و جنس برآورد می شود است. روزانه می بایست 25 کالری، انرژی بیشتری جهت رشد و افزایش بافت مصرف گردد. کفایت انرژی دریافتی در نوجوانان با پیگیری وزن و BMI .) به خوبی قابل ارزیابی است


توجه به عوامل مرتبط با بی اشتهایی و بد غذایی کودکان و یافتن راهکارهای موثر در بستر خانواده ، مشاوره با پدر ومادر و اصلاح رفتارها و باورهای والدین زمینه رفع بسیاری از مشکلات تغذیه ای کودکان و نوجوانان می باشد.
 

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت، متعلق به سایت دکتر لادن گیاهی می باشد