رژیم غذایی در ماه رمضان

رژیم غذایی در ماه رمضان

بهترین توصیه ها برای رژیم غذایی در ماه رمضان چیست؟

برنامه و رژیم غذایی در ماه رمضان نباید با حالت عادی تفاوت زیادی داشته باشد و باید به گونه ای باشد که وزن شما کاهش یا افزایش زیادی نداشته باشد. البته برای افرادی که اضافه وزن دارند ماه مبارک رمضان فرصت مناسبی جهت کاهش وزن مختصر و همچنین کسب آمادگی برای شروع برنامه کاهش وزن بعد از ماه مبارک است.

 به دلیل طولانی بودن ساعات روزه داری در این سال ها و زمان نسبتا کوتاه برای صرف غذا در طول شبانه روز لازم است برای وعده های سحر و افطار از غذاهایی که هضم راحتی دارند استفاده کنید. مهمترین نکته آن است که برخلاف سنت های مرسوم باید از مصرف چند نوع غذا به طور همزمان در وعده افطار و سحر جدا خودداری نمایید.

بهتر است رژیم غذایی در ماه رمضان و انتخاب سحری، افطار و شام شما بر مبنای نکات زیر باشد:

وعده سحری

  • وعده سحری بهتر است مثل وعده ناهار باشد و غذای اصلی در این وعده صرف شود
  • انواع چلوخورشت ها ( البته کم چرب و سرخ نشده)، پلوهای مخلوط با حبوبات و سبزیجات (عدس پلو، لوبیا پلو و سبزی پلو) به همراه مرغ، ماهی یا گوشت به همراه سبزی خوردن یا سالاد و ماست برای این وعده مناسب است. 
  • مصرف سالاد و یک واحد میوه تابستانی به کنترل تشنگی تا اواسط روز کمک می کند.
  • از نوشیدن چای بلافاصله بعد از اتمام سحری اجتناب کنید زیرا باعث افزایش دفع ادرار و از دست رفتن نمک های معدنی مورد نیاز بدن در طول روز می شود.
  • توصیه می شود از مصرف قند و شکر مخصوصا در وعده سحر پرهیز کنید زیرا باعث احساس گرسنگی زود هنگام می شود.

لازم به ذکر است که روزه داری بدون صرف سحری برای تمام گروه های سنی به ویژه نوجوانان و جوانان می تواند با عوارض زیادی همراه باشد. گرچه در طی ماه رمضان و به ویژه روزهای اول ممکن است هیچ کدام از عوارض شکایتی را در فرد ایجاد نکنند اما قطعا عوارض بلند مدتی خواهند داشت. بنابراین اهمیت ویژه ای به وعده سحری بدهید. حتی اگر سال ها بدون سحری روزه می گرفتید از امسال این عادت مضر را اصلاح فرمایید و بهترین رژیم غذایی در ماه رمضان را دنبال کنید.

وعده افطاری

  • به هنگام افطار ابتدا روزه خود را با چای یا شیر گرم و خرما یا کشمش باز کنید، سپس به طور متناوب در طی شب می توانید مقداری نان و پنیر و سبزی و گردو یا شامی یا انواع کوکو و یا چند قاشق فرنی یا شیربرنج به آرامی میل کنید. پیش از احساس سیری دست از خوردن بکشید زیرا بعد از ۲۰ دقیقه کاملا احساس سیری ایجاد می شود. 
  • وعده شام بهتر است با فاصله یک ساعت بعد از افطار باشد. سوپ سبزیجات و مرغ، آش جو، حلیم بدون روغن، خوراک لوبیا با هویج، عدسی، خوراک سبزیجات، خوراک گوشت بدون چربی، ماهی کبابی با کمی نان (بهتر است از نان های سبوس دار مثل سنگک استفاده کنید) به همراه ماست و خیار یا دوغ پروبیوتیک و سبزی خوردن یا سالاد از انتخاب های مناسب برای این وعده هستند. از مصرف چای بلافاصله بعد از شام نیز خودداری کنید چون جذب آهن منابع غیر گوشتی را کاهش می دهد. 
  • بهتر است به عنوان دسر بعد از شام از ۳ تا ۴ واحد میوه های تابستانی استفاده کنید. نوشیدن آب را در فاصله شام تا سحر (حداقل به میزان ۳ لیوان) فراموش نفرمایید. 
  • استفاده از غذاهای حاوی فیبر شامل انواع میوه و سبزی، نان سبوس دار، نخود سبز، کدومسمایی، بلغور، اسفناج و سایر گیاهان مثل برگ چغندر، میوه های خشک مخصوصا گلابی، آلو، انجیر و بادام برای پیشگیری از یبوست و احساس دیرتر گرسنگی در طی روز توصیه می شوند. 

مقابله با تشنگی در ماه رمضان با مفیدترین خوراکی ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 3 =

Call Now Buttonتماس با ما