رژیم غذایی در تعیین جنسیت

آیا رژیم غذایی در تعیین جنسیت موثر است؟

نقش رژیم غذایی در تعیین جنسیت جنین چیست؟

به طور کلی مطالعات انجام شده در انسان بسیار محدود هستند و اکثر اطلاعاتی که در خصوص تعادل یون ها و اسیدیته مطرح است در حیوانات انجام شده. آنچه بر اساس شواهد علمی می توان در خصوص رژیم غذایی در تعیین جنسیت با قاطعیت در جهت افزایش شانس فرزند پسر تاکید نمود دریافت کالری مناسب در وعده صبح و رساندن وضعیت متابولیکی مادر به شرایط بهینه است. مطالعات اپیدمیولوژیک و جمعیت شناسی نیز تایید می کنند که گرسنگی های طولانی مدت شانس تولد نوزاد پسر را کاهش دهد و به عبارت دیگر چنانچه مادر در تعادل منفی انرژی باشد شانس بقاء فرزند پسر در وی کاهش می یابد. 

کفایت دریافت انرژی، وجود مقدار کافی گلوکز و به حداقل رسیدن نوسانات قند خون، برای ایمپلنت جنین پسر مهم  است و به نظر می آید جنین پسر سیگنال هایی را به مادر صادر می کند که نیاز انرژی پایه را افزایش می دهد. بنابراین در صورتی که عادات غذایی مادر مانند حذف وعده غذایی سیگنال های قحطی و گرسنگی را صادر کند، فرزند پسر شانس بقاء کمتری دارد. مطالعات جمعیت شناسی نیز نشان می دهند که در دوران جنگ و قحطی، نظام خلقت و هوش حاکم بر هستی برای جبران، طوری کار می کند که بتواند تلفات جنگ را جبران کرده و جمعیت افزایش یابد. مشاهده شده است در جمعیتی که به دنبال جنگ دچار قحطی و سوء تغذیه شده اند نسبت جمعیتی به سمت فرزند دختر تغییر کرده است.

خلاصه آنکه یافته های موجود نمی تواند اساس توصیه به مردم باشد اما متاسفانه این روزها دادن یک لیست بخور و نخور بدون سند و مدرک علمی به مراجعینی که قصد تعیین جنسیت دارند بسیار رایج است. در حالی که این توصیه ها نه تنها ارتباطی با افزایش شانس باروری ندارد، بلکه بدن مادر را با کمبودهای خاصی به سمت باروری می برد. در واقع چیزی با عنوان رژیم غذایی در تعیین جنسیت به صورت یک نسخه قابل تجویز برای همه وجود ندارد. لازم است بدانیم هیچ رژیم غذایی یکسانی برای دو فرد برای افزایش شانس باروری به یک سمت وجود ندارد، بلکه رژیم غذایی بهینه باید بر اساس وضعیت فعلی شرایط زوجین به صورت انفردای تنظیم شود.

تا به امروز مباحث مرتبط  با غذا و تغذیه در حیطه  تولید مثل و مسائل مرتبط با ناباروری کمتر مورد توجه قرار گرفته و یا فرصت مطرح شدن پیدا کرده اند در حالی که لازم است این موضوع از سطح تغذیه جامعه تا سطح مطالعات سلولی – مولکولی مورد توجه قرار گیرد. بدون شک توجه به این مقوله هم در کاهش خطر ناباروری در کشور و همچنین در بهبود نتایج درمان موثر خواهد بود. 

زمان مناسب برای ارجاع به مشاوره تغذیه در مراکز درمان ناباروری چه موقع است؟ 

توصیه اصلی ما انجام غربالگری تغذیه توسط متخصص تغذیه، مشخص شدن عوامل خطر و سپس انجام مداخلات ضروری در مناسب ترین زمان است. بهتر است در صورت نبود هیچ بیماری زمینه ای دو ماه قبل از شروع سیکل درمان انجام شود و در صورت وجود مشکل زمینه ای بالطبع زمان بیشتری لازم است. به هنگام ارزیابی وضعیت تغذیه و تعیین برنامه مداخله ای باید کاملا عوامل مختلف منجر به ناباروری در زوجین را در نظر گرفت و با توجه به الویت عوامل اثر گذار مدت زمان لازم برای اصلاح وضعیت تغذیه را تعیین کرد. برای مثال مدت زمان در نظر گرفته شده برای اصلاح عوامل خطر تغذیه ای در زوجی که بالای ۴۰ سال دارند با زوجی که زیر ۳۰ هستند و مشکلاتی چون کمبود رزرو تخمدان ندارند قطعا متفاوت خواهد بود.

ارجاع به مشاوره تغذیه
ارجاع به مشاوره تغذیه

تاثیر تغذیه در موفقیت بارداری چقدر است؟ 

رژیم قبل از بارداری با شانس بارداری در زنان تحت درمان IVF همراه است. الگوی غذایی مدیترانه در بهبود و افزایش نتیجه درمان IVF به طور مطلوبی موثر بوده و نتیجه ICSI را در چند مطالعه بهبود بخشیده است. 

IVF
IVF

ارتباط تغذیه با مباحث اندوکرینولوژی تولید مثل چه در مردان و چه در زنان بسیار فراتر از بحث تعادل انرژی است!

مورد دیگری که در بحث تغذیه بیش از سایر موضوعات به ذهن ها متبادر می شود بحث اضافه وزن و چاقی است. در حال حاضر بیشتر ارجاعات به مشاوره تغذیه مربوط به افراد PCO و چاق است!! حال آنکه وزن فقط یک شاخص ارزیابی وضع تغذیه است و بیانگر وضعیت کالری دریافتی است. 

 آنچه در بحث ناباروری و برنامه ریزی متابولیک جنین بسیار ظریف مورد مطالعه است عبارتند از:

  • نسبت بین دریافت پروتیین، کربوهیدرات و چربی  
  • نوع دریافت پروتیین، کربوهیدرات و چربی
  • زمان دریافت پروتیین، کربوهیدرات و چربی با توجه به تغییرات هورمونی در طی شبانه روز
  • وضعیت دریافت املاح و مواد معدنی 
  • وضعیت آنتی اکسیدان ها

چکیده

پس به دنبال دریافت رژیم غذایی در تعیین جنسیت از هر فرد نا آگاهی نباشید و بدانید که رژیم غذایی هر فرد مخصوص او و شرایط جسمی و روحی همان فرد می باشد و نمی توان یه رژیم غذایی را برای همه تجویز کرد. برای دریافت رژیم غذایی در هر زمینه ای باید به متخصص تغذیه مراجعه کنید و از رژیم های خودسرانه و غلط پیروی نکنید.


تغذیه برای آی وی اف موفق


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *